Uchylanie się dewelopera od wypłaty odsetek karnych

Pytania, porady, kwestie związane z deweloperem. Co warto wiedzieć?

Moderator: tom

Administrator
Site Admin
Brama: 10E

Uchylanie się dewelopera od wypłaty odsetek karnych

Postautor: Administrator » 3 years ago

Czy w przypadku kogoś z was deweloper uchyla się od wypłacenia odsetek karnych za zwłokę w wydaniu mieszkania?
RAFIN miał wydac nam mieszkanie do 31 stycznia, a zostało odebrane dopiero na poczatku kwietnia.

misju2

Re: Uchylanie się dewelopera od wypłaty odsetek karnych

Postautor: misju2 » 3 years ago

My nie odebraliśmy mieszkania do tej pory.
Zamierzamy oczywiście wystąpić o odsetki karne. I to podwójnie (brak odbioru oraz brak podpisanego aktu notarialnego - przeniesienia własności)
Przypuszczamy, że dostaniemy taką samą odpowiedź.
Sugeruję, aby wszyscy zainteresowani, wzięli pod uwagę wystąpienia z pozwem zbiorowym.

tom
Site Admin
Brama: 10G

Postautor: tom » 3 years ago

A też Wam wysłali pisemko, że skoro nie odebraliście mieszkania, to nie mogą usterek naprawiać?

misju2

Postautor: misju2 » 3 years ago

Z nami jest nieco bardziej skomplikowana sytuacja.
Mieliśmy pięć odbiorów.
Pierwszy, szereg usterek w tym plamy na suficie, odparzony tynk - nie odebraliśmy (z uwagi na tynk, li tylko)
Drugi to samo
Trzeci - termin ustawiony, dosłownie dzień wcześniej (po opadach deszczu, co wiele wyjaśnia) Rafin odwołał
Czwarty - powtórka z rozrywki, termin ustawiony, dosłownie dzień wcześniej (po opadach deszczu, co wiele wyjaśnia) Rafin odwołał
Piąty - fizycznie się odbiór odbył - jak przybyłem na miejsce, to mi ręce opadły. Gorzej niż na pierwszym terminie (mimo, że dzień wcześniej Rafin potwierdził telefonicznie, że wszystko jest gotowe). Tynk odparzony, w wielu miejscach brakowało go zupełnie - dziury to samego bloczka stropowego, czy jak on tam się nazywa.

Teraz czekam na szósty termin wyznaczony przez Rafin.
Dopóki fizycznie nie odbiorę mieszkania, a w zasadzie tylko tynki są przeszkodą, bo są wadą uniemożliwiającą wykonanie prac wykończeniowych, to nie mogę wystąpić o wypłatę odsetek karnych. Jednakże śledząc to forum, to spodziewam się odpowiedzi negatywnej. W takim stylu, abym poczuł przyjemność z nadciągającej podróży. Również nie zdziwię się, jak mi po prostu wypowiedzą umowę.
W sumie nie wiem czemu Rafin ma taki z tym wszystkim problem, bo przecież i tak całymi kosztami tej zabawy powinni obciążyć wykonawcę generalnego. Zatem, w teorii, to ich nic nie kosztuje.

Wybrzeżanka

Postautor: Wybrzeżanka » 3 years ago

kask8211 pisze:A też Wam wysłali pisemko, że skoro nie odebraliście mieszkania, to nie mogą usterek naprawiać?

Tak, pisali też że po drugim razie braku odbioru wypowiedzą umowę. Przy drugim odbiorze pojawiły się kolejne plamy. Napisaliśmy pismo, że nie odbierzemy dopóki mieszkanie nie będzie gotowe do wykończenia. Plamy to wada istotna, usterki uniemożliwiające wykończenie też. Reszta usterek nie podlega odmowie odbioru z punktu prawnego.

tom
Site Admin

Postautor: tom » 3 years ago

Super, działajcie dalej, tak trzymać.

CPS

Postautor: CPS » 3 years ago

misju2 pisze:W sumie nie wiem czemu Rafin ma taki z tym wszystkim problem, bo przecież i tak całymi kosztami tej zabawy powinni obciążyć wykonawcę generalnego. Zatem, w teorii, to ich nic nie kosztuje.

Ma z tym problem bo generalny wykonawca należy do tej samej grupy kapitałowej co nasz kochany deweloper :)
https://rafin-developer.pl/o-nas/#o-nas

Ninka

Postautor: Ninka » 3 years ago

Konsultowaliście kwestie odbiorów i odsetek karnych z jakimś prawnikiem?

Ja miałam "przed odbiór", żeby do oficjalnego usunęli usterki. Na oficjalnym było tylko gorzej, bo ściany dodatkowo popękały. Dlatego nie odebrałam. Rozmawiałam z Panem Tomaszem z Rafinu o kolejnym terminie, to mi powiedział, że mogę odebrać już w czwartek ale nie wie czy cokolwiek jest zrobione... Podziękowałam i kazałam się dowiedzieć. Ponoć niektóre rzeczy są naprawione a inne nie, mogę odebrać oczywiście... Poprosiłam o telefon jak wszystko będzie naprawione, ale boje się, że się nie doczekam. A mamy już maj.. Co z tymi odsetkami? I do kiedy jest jakiś deadline odbioru. Jest w ogóle???

Administrator
Site Admin

Postautor: Administrator » 3 years ago

Ninka pisze:...

1) Tak, konsultowaliśmy. W naszym przypadku deweloper nie dotrzymał terminów zawartych w umowie i tym samym pozostawał w zwłoce do czasu prawidłowego odbioru i musi nam wypłacić odsetki karne
2) Nie jestem przekonany czy spękania na ścianach uprawniają Cię do odmowy odbioru
3) Terminy, których deweloper musi dotrzymać (odbiór mieszkania i przeniesienie własności) masz zapisane w umowie, która podpisywałaś

natlas

Postautor: natlas » 3 years ago

Wydaje mi się, że pęknięcia w ścianach można spokojnie podciągnąć pod usterki uniemożliwiające wykończenie. Trzeba je przecież usunąć zanim zacznie się kłaść gładzie czy kafelki. U nas pęknięcia pojawiły się już w trakcie wykańczania mieszkania i Rafin usunął je w ramach obowiązującej rękojmi. Nawet szybko poszło - tylko tydzień przypominania się i oczywiście nasza ekipa to poprawiała, ale coś zrobili.

Wróć do „Przed zakupem”