Uchylanie się dewelopera od wypłaty odsetek karnych

Pytania, porady, kwestie związane z deweloperem. Co warto wiedzieć?

Moderator: tom

pixeldepth
Brama: 10F

Re: Uchylanie się dewelopera od wypłaty odsetek karnych

Postautor: pixeldepth » 3 years ago

Pęknięcia ścian nie są wadą mieszkania więc nie ma podstaw do roszczeń o ich usunięcie. Jest to nieodłączny element tego typu konstrukcji i mogą się pogłębiać i pojawiać nowe przez kilka lat.
Deweloper powierzchniowo je usuwa pewnie tylko dla świętego spokoju.

natlas
Brama: 10G

Postautor: natlas » 3 years ago

pixeldepth pisze:Pęknięcia ścian nie są wadą mieszkania więc nie ma podstaw do roszczeń o ich usunięcie. Jest to nieodłączny element tego typu konstrukcji i mogą się pogłębiać i pojawiać nowe przez kilka lat.

Nie mówię o jakichś pajączkach, które z czasem wychodzą. Pęknięcia które były u nas nie były efektem pracowania budynku - za duże i za szybko. Powstały, gdy deweloper zaczął wbijać pale pod kolejny budynek. I wtedy nasz zaczął się sypać.

Wybrzeżanka
Brama: 10E

Postautor: Wybrzeżanka » 3 years ago

pixeldepth pisze:Pęknięcia ścian nie są wadą mieszkania więc nie ma podstaw do roszczeń o ich usunięcie. Jest to nieodłączny element tego typu konstrukcji i mogą się pogłębiać i pojawiać nowe przez kilka lat.

Sprawdzałam to prawnie, masz prawo nawet nie odebrać mieszkania z powodu pęknieć, ponieważ mieszkanie z taką wadą uniemożliwia wykończenie. Dodatkowo w umowie jest zapis, który traktuje o tym, że deweloper musi wydać mieszkanie bez takich wad, które blokują wykończenie. Na reszte ma 30 dni od odbioru, chyba że samo usunięcie zajmuje więcej.

pixeldepth
Brama: 10F

Postautor: pixeldepth » 3 years ago

Prawo prawem, ale życie weryfikuje takie sytuacje ;p
Możecie prosić o usunięcie tych pęknięć ale na 99% powrócą one w ciągu kilku tygodni/miesięcy. Proszenie się o usunięcie tego przez dewelopera jest stratą czasu. Ich metoda naprawcza polegająca na zaklejeniu szczeliny nie ma żadnej wytrzymałości i będzie to zrobione tylko, żeby "mieć spokój z klientem".
U mnie wszystkie połączenia żelbet/silikat występują za meblami i innymi elementami wnętrza więc nie jest to wielkim problemem. Dla testu jednak spróbowałem zalepić takie połączenie masą do spoinowania z włóknami szklanymi + flizelina na szerokości kilkunastu centymetrów. Takie połączenie wytrzymało może miesiąc i wyszło ponownie.
Nie ma możliwości zapobiegnięcia dalszemu pękaniu. Naprężeń występujących przy osiadaniu budynku nie da się powstrzymać żadnymi środkami powierzchniowymi i trzeba to przeczekać. Podobno rysy usunięte po okresie 3-4 lat od budowy już później nie powinny powrócić.

wonskyhonsky

Postautor: wonskyhonsky » 3 years ago

Nie jestem mieszkańcem Waszego osiedla, ale innej "inwestycji" naszego dewelopera. Poczytałem trochę forum i widzę, że wiele problemów się powtarza. Na wiele pytań mogę odpowiedzieć na podstawie doświadczenia (kontakt z dew, cywilnoprawne). Nie jestem prawnikiem, nie jestem budowlańcem.

Potwierdzam słowa przedmówcy. Mój budynek stoi chyba 4. rok, a pęknięcia nadal wyłażą. Przestałem się nimi przejmować. Wielka płyta moich rodziców siadała i 10 lat. Pęknięcia łatane przez dev (siatka, szpachla), zrobione koszmarnie. Moje dyletanckie łaty wyglądają o niebo lepiej.

Tak, pęknięcia dyskwalifikują mieszkanie do wykończenia i odbioru. Dew naprawi to w taki sposób, żeby wykazać, że zrobione i żebyście nie chcieli więcej tego typu poprawek (nie robią tego specjalnie, po prostu taki klimat). Po 3 miesiącach wszystko wyjdzie + załamania na siatce (koszmar większy niż pęknięcie).

Jeśli to jedyne poważne wady mieszkania - wygraliście życie. Brałbym w ciemno;) Jak poświecicie latarką przy ścianie i tak zorientujecie się, że gładzie nie są równe (przetarcia, dziurki, szparki, rysy). Ja swoje gładzie szpachlowałem, szlifowałem i szpachlowałem. Jak pomalowałem ciemniejszym kolorem to i tak okazało się, że wiele przeoczyłem:]. Popatrzcie pod parapety - możliwe że tam znajdziecie naprawdę poważne dziury.

Jeśli macie dobrego papugę, czas na proces cywilny i kasę to kto wie... za 2-3 lata dostaniecie prawomocny wyrok.

Ja wysłałem przedsądowe wezwanie do zapłaty odsetek ustawowych (nie mało) i po kilku bezowocnych wymianach pism zastanowiłem się - jaki mam cel, tzn. czy moja wojna, nawet jeśli zakończona pewnym sukcesem jest warta takich poświęceń (zainwestowane pieniądze, czas, który mogę poświęcić rodzinie). W moim przypadku zdecydowałem się na odpuszczenie (co nie znaczyło, że nie mam racji).

Jeśli jesteś jednak pewien swojego, masz znajomego prawnika, siano na biegłych powołanych przez sędziego (nawet nieznajomy prawnik to w tym wszystkim niewielki koszt), ew. koszty sądowe w razie przegranej - uderzaj lub idź na ugodę (np. chciałbyś dokupić miejsce parkingowe? Dew zrobi rabat bo to sytuacja w której obaj wygrywacie). Wiem to. Przerabiałem to.

Jest jeszcze jedna opcja (legalna), ale to na priv. Musisz być jednak twardzielem, znać trochę prawo, terminy, procedury itp.

Administrator
Site Admin

Postautor: Administrator » 3 years ago

wonskyhonsky pisze:...

Dzięki za wyczerpującą odpowiedź.

Nie rozważaliście z innymi sąsiadami pozwu zbiorowego, powiadomienia UOKiK'u lub pójścia z tym wszystkim do mediów?
Jeżeli deweloper będzie dalej w taki sposób postępował w stosunku do mieszkańców naszego osiedla, to wiem, że jest kilka osób zainteresowanych pozwem zbiorowym.

wonskyhonsky

Postautor: wonskyhonsky » 3 years ago

Administrator pisze:Nie rozważaliście z innymi sąsiadami pozwu zbiorowego, powiadomienia UOKiK'u lub pójścia z tym wszystkim do mediów?
Jeżeli deweloper będzie dalej w taki sposób postępował w stosunku do mieszkańców naszego osiedla, to wiem, że jest kilka osób zainteresowanych pozwem zbiorowym.

Nie, nie rozważaliśmy. Ktoś musiał by się tym zająć? Ktoś chętny? Las rąk.;D

Moc sprawcza UOKiK do przeciętnego przedsiębiorcy ma się tak jak świeżo rozrzucony nawóz na polu przez które przebiega autostrada. Zap... 140+, nagle czujesz że brzydko pachnie, zamykasz obieg, dociskasz gaz i jedziesz dalej. Co najwyżej wpadnie Ci trochę zapachu, ale szybko wietrzeje i po 15 minutach znowu myślisz o ważniejszych sprawach.

Chcecie pozwu zbiorowego? Ten dach to rzeczywiście wygląda poważnie. Osobiście w takim przypadku sam odstąpił bym od Umowy z winy wykonawcy (zanim zrobi to Rafin!) jak tylko wskoczył bym w termin, który to umożliwia. Spłacił bank (nawet z prowizją) i cieszył że nie wtopiłem więcej w mieszkanie, które nie jest nic warte o czym do końca życia będzie przypominał mi szarawy nalot na suficie i astma.:> Opóźnienia, niedotrzymanie terminów drobnych napraw to nie warte uwagi drobne niedociągnięcia. Szkoda nerwów:)

Dobrze Wam wszystkim życzę. Naprawdę! Dobranoc:)

tom
Site Admin
Brama: 10G

Postautor: tom » 3 years ago

Ciekawe porady dajesz, miło, że się tu pojawiłeś.

Administrator
Site Admin

wonskyhonsky pisze:Nie, nie rozważaliśmy. Ktoś musiał by się tym zająć? Ktoś chętny? Las rąk.;D

Kancelaria prawnicza wszystkim się zajmuje. Z pozwem jest ten problem, ze Rafin jest jednym z deweloperów, który ma całą horde prawników i bierze wszystkich na przeczekanie i zmęczenie. Wydaje mi sie, ze lepszym rozwiazaniem jest UOKiK + media/gazety i to forum, ponieważ to może najmocniej uderzyć w to co się dla nich liczy czyli kase (sprzedaż mieszkań).

wonskyhonsky pisze:Moc sprawcza UOKiK do przeciętnego przedsiębiorcy ma się tak jak świeżo rozrzucony nawóz na polu przez które przebiega autostrada. Zap... 140+, nagle czujesz że brzydko pachnie, zamykasz obieg, dociskasz gaz i jedziesz dalej. Co najwyżej wpadnie Ci trochę zapachu, ale szybko wietrzeje i po 15 minutach znowu myślisz o ważniejszych sprawach.

Rafin juz dostał raz bądź dwa kare od UOKiK na kilkanascie-kilkadziesiat tysiecy zlotych w przeszłości i wiem, że jest to jedna z metod która działa na deweloperów.

wonskyhonsky pisze:Chcecie pozwu zbiorowego? Ten dach to rzeczywiście wygląda poważnie. Osobiście w takim przypadku sam odstąpił bym od Umowy z winy wykonawcy (zanim zrobi to Rafin!) jak tylko wskoczył bym w termin, który to umożliwia. Spłacił bank (nawet z prowizją) i cieszył że nie wtopiłem więcej w mieszkanie, które nie jest nic warte o czym do końca życia będzie przypominał mi szarawy nalot na suficie i astma.:> Opóźnienia, niedotrzymanie terminów drobnych napraw to nie warte uwagi drobne niedociągnięcia. Szkoda nerwów:)

U nas na szczęście wszystko wyschło i od początku nie było nigdzie nowych zacieków/plam. Współczuję mocno innym, których cały czas zalewa, a szczególnie tym, którzy już wykończyli mieszkanie. Wiem ile nas to stresu kosztowało przez te kilka miesięcy "walki".

Pozdrawiam

Administrator
Site Admin

Czy u kogoś z was sytuacja się zmienila?
Rafin wypłacił komuś odsetki karne albo jakiekolwiek kary umowne?

Wróć do „Przed zakupem”