finalny akt notarialny

Pytania, porady, kwestie związane z deweloperem. Co warto wiedzieć?

Moderator: tom

piotr
Posty: 79
Rejestracja: 4 years ago

finalny akt notarialny

Postautor: piotr » 4 years ago

Czy ma ktoś z was już ustalony termin podpisania finalnej umowy przeniesienia własności?
Wzór umowy ma wiele do życzenia. Wszystkie te zapisy, gdzie zgadzamy się dożywotnie, nieodwołalnie etc wyglądają na nie zgodne z prawem.
Znając Rafina i ich bezczelność to powiedzą, że jak się nie podoba to nie podpisuj.

Czy zamierzacie podpisać te umowy w formie zaproponowanej prze Rafin? co w przypadku zapisów budzących wątpliwości? gdzie w tym wszystkim jest notariusz - "osoba zaufania publicznego", który "jest obowiązany czuwać nad należytym zabezpieczeniem praw i słusznych interesów stron oraz innych osób, dla których czynność ta może powodować skutki prawne"
Rafin kolejny raz w wątpliwy sposób załatwia formalności (pozwolenia na użytkowanie, doradztwo finansowe, sposób sprzedaży, umowy notarialne)

Administrator
Site Admin
Posty: 254
Rejestracja: 4 years ago
Brama: 10E

Re: finalny akt notarialny

Postautor: Administrator » 4 years ago

Polecam skorzystać z opinii prawnika. Zrobiliśmy tak w przypadku pierwszej umowy i był to bardzo dobry wybór (wlasnie ze wzgledu za zapisy niezgodne z ustawa deweloperska itd.)

Wiesz juz jakie koszta poniesiesz w przypadku podpisania umowy przyrzeczonej (finalnej)?

katicza
Posty: 45
Rejestracja: 4 years ago

Re: finalny akt notarialny

Postautor: katicza » 4 years ago

My mamy już termin, ale nie dostaliśmy wzoru umowy, więc nawet nie wiemy czy wszystko ok.... A właśnie ktoś wie jakie są koszta notariusza przy podpisaniu tej umowy?

Czarny
Posty: 26
Rejestracja: 4 years ago
Brama: 10F

Re: finalny akt notarialny

Postautor: Czarny » 4 years ago

Kontaktowałem się przed weekendem z Kancelaria Notarialną w sprawie kosztów. W moim wypadku ma to wyglądać tak:

"Witam poniżej przedstawiam wykaz kosztów dla umowy sprzedaży:

1. opłata sądowa:
- wykreślenie roszczenia 75,00 zł,
- odłączenie z księgi głównej i założenie nowej księgi wieczystej dla lokalu- 260,00 zł,
- ujawnienie miejsca postojowego - prawo do korzystania - 150,00 zł

2.taksa notarialna:
- netto - 800,00 zł,
- vat 23% od taksy - 184,00 zł,
- złożenie wniosku wieczystoksięgowego w systemie teleinformatycznym wraz z należnym podatkiem VAT (łącznie 123,00 zł brutto),

3. Wypis aktu notarialnego brutto 13,00 zł/szt. - przy umowie sprzedaż jest pięć wypisów plus odpis do urzędu skarbowego - łącznie za wszystkie wypisy -
95,94 zł

Razem bez hipoteki:
1.687,94 zł.

4. w przypadku chęci ustanowienia hipoteki w Akcie Notarialnym dodatkowo należy doliczyć:
- podatek od czynności cywilnoprawnych 19,00 zł,
- opłata sądowa 200,00 zł,
- taksa notarialna 200,00 zł netto (brutto 246,00 zł).

Razem z hipoteką: 2.152,94 zł.

Jeśli zdecyduje się Pan na ustanowienie hipoteki w Akcie to należy dostarczyć dokument z Banku celem jej ustanowienia w Akcie Notarialnym."

piotr
Posty: 79
Rejestracja: 4 years ago

Re: finalny akt notarialny

Postautor: piotr » 4 years ago

z zapisów budzących obawy:

"Pełnomocnik Dewelopera oświadcza, że na podstawie art. 18 ust. 1 Ustawy z dnia 24.06.1994r. o własności lokali (tekst jednolity Dz. U. z 2000r. Nr 80, poz. 903 z późn. zm.), zarząd nieruchomością wspólną powierzony został w pierwszej umowie sprzedaży firmie PRO INREM z siedzibą we Wrocławiu; sposób zarządu nieruchomością wspólną, określa załącznik numer 5 do niniejszej umowy"

Czy widział ktoś załącznik nr 5, czy wie ktoś kiedy sami będziemy decydować jako wspólnota?
=================
Strona Kupująca jest zobowiązana do przestrzegania wszelkich zgód i zobowiązań np. przyjętych przez Sprzedającego w stosunku do dostawców mediów w umowach przyłączeniowych

czy widział ktoś te umowy?
====================
Sprzedający uprawniony będzie do nieograniczonego w czasie zainstalowania reklam na częściach wspólnych nieruchomości, za zapłatą jednorazowego czynszu do Wspólnoty w wysokości 1 000 zł plus należny podatek VAT

=============
na prowadzenie w Lokalach użytkowych znajdujących się na parterze budynku działalności gospodarczej zaakceptowanej przez Stronę Sprzedającą w tym sprzedaży alkoholu (np. w formule sklepu ogólnospożywczego czy też placówki gastronomicznej) w pełnym zakresie (koncesja A, B, C) oraz na umieszczenie na ścianach północnej, południowej i zachodniej oraz w garażu podziemnym urządzeń klimatyzacyjnych i zgody swojej nie cofnie
================
Strona Kupująca udziela Spółce RAFIN Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa z siedzibą we Wrocławiu pełnomocnictwa do głosowania na zebraniu właścicieli lokali wspólnoty mieszkaniowej nieruchomości opisanej w §1 ust. 1 tej umowy, która zostanie zawiązana, na którym podjęte zostaną uchwały w sprawie:
- wyrażenia zgody na podział nieruchomości wspólnej ............
- wyrażenia zgody na przeniesienie tytułem nieodpłatnym na Spółkę RAFIN Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa z siedzibą we Wrocławiu całego przysługującego Wspólnocie udziału w działkach oznaczonych na załączniku numer……… kolorem……….. o łącznej powierzchni około……….. m2
======================
Strona Kupująca oświadcza, że została poinformowana przez Stronę Sprzedającą o bezwzględnym zakazie parkowania i zatrzymywania się na drodze pożarowej oznaczonej na załączniku numer 2 do tej umowy oraz o możliwości zagrodzenia jej szlabanem i wyraża na powyższe nieodwołalną zgodę

gdzie jest ta droga i załącznik nr 2

natlas
Posty: 123
Rejestracja: 4 years ago
Brama: 10G

Re: finalny akt notarialny

Postautor: natlas » 4 years ago

To jest dość ciekawa sprawa z tymi zapisami. Na przykład w deweloperskiej chcieliśmy do "Nabywca oświadcza niniejszym, iż wyraża zgodę na wybór przez Dewelopera firmy ochrony, operatora TV, Internetu, telekomunikacji, dostawców mediów (np. woda, ścieki, gaz, energia elektryczna) oraz podpisanie przez Dewelopera stosownych umów" dopisać "...a Deweloper powinien takiego wyboru dokonać z należytą starannością oraz poszanowaniem i dbałością o interesy Nabywców, w szczególności poprzez dokonanie wyboru najkorzystniejszych dla Nabywców ofert, a także z poszanowaniem zasad konkurencji, w szczególności poprzez zapewnienie technicznych możliwości zmianów dostawców mediów w przyszłości" i natknęliśmy się na mur oporu, a myśleliśmy, że to akurat będzie oczywistość... Tak więc i przyrzeczoną zamierzamy dokładnie przeczytać, jak tylko ją dostaniemy, mam nadzieję, że teraz już nie dzień przed podpisaniem.

piotr
Posty: 79
Rejestracja: 4 years ago

Re: finalny akt notarialny

Postautor: piotr » 4 years ago

stąd moje pytanie : "czy wie ktoś kiedy sami będziemy decydować jako wspólnota?"

Rafin juz wielkokrotnie pokazał jak profesjonalną jest firmą w związku z tym nowym właścicielom powinno zależeć na ty aby w końcu sami mogli decydować o swojej własności bez Andrzeji, Grzegorzów i innych doradców.

tom
Site Admin
Posty: 203
Rejestracja: 4 years ago
Brama: 10G

Re: finalny akt notarialny

Postautor: tom » 4 years ago

Słyszałam, że ludzie zmieniają sobie kancelarię na tańszą, bo te ceny są dość wysokie

Administrator
Site Admin
Posty: 254
Rejestracja: 4 years ago
Brama: 10E

Re: finalny akt notarialny

Postautor: Administrator » 4 years ago

Czarny pisze:Razem z hipoteką: 2.152,94 zł.


Mozesz powiedziec jaki masz metraz mieszkania? Wiem, ze to tez ma wplyw na cene koncowa, a kwota, ktora podales jest wyzsza niz srednia oplata za taka "akcje" u notariusza.

piotr
Posty: 79
Rejestracja: 4 years ago

Re: finalny akt notarialny

Postautor: piotr » 4 years ago

juz po akcie ..znaczy po podpisaniu.
ceny jak ceny ...taxa notarialna 800zl to chyba nie jest maksimum ani minimum..moze i jest gdzies taniej ale nie sadze ze jakos znacznie ponizej tego bedzie...reszta to podatki i oplaty administracyjne.
calosc jakos 1650zl (bez wpisu do hipoteki - 200zl mozna zaoszczedzic - samemu skladajac)


Wróć do „Przed zakupem”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości