finalny akt notarialny

Pytania, porady, kwestie związane z deweloperem. Co warto wiedzieć?

Moderator: tom

nsaw

Re: finalny akt notarialny

Postautor: nsaw » 3 years ago

piotr pisze:juz po akcie ..znaczy po podpisaniu.
ceny jak ceny ...taxa notarialna 800zl to chyba nie jest maksimum ani minimum..moze i jest gdzies taniej ale nie sadze ze jakos znacznie ponizej tego bedzie...reszta to podatki i oplaty administracyjne.
calosc jakos 1650zl (bez wpisu do hipoteki - 200zl mozna zaoszczedzic - samemu skladajac)

ale to piszecie tu o cenach w kancelarii z której korzysta deweloper? czy z wybranej przez siebie?

piotr

Postautor: piotr » 3 years ago

kancelaria bromsztajn i cos tam... ta od dewelopera w rynku w pasazu pod sloncem czy jakos tak

Bartosz_L

Postautor: Bartosz_L » 3 years ago

Podawajcie metraz mieszkania bo od tego zalezy cena.

piotr

mi sie wydaje ze od ceny zalezy nie od metrazu...moge sie mylic... w naszym przypadku to ponad 50m2

Bartosz_L

Postautor: Bartosz_L » 3 years ago

Nie do końca precyzyjnie się wyraziłem, zależy od ceny, a ta w dużej mierze od metrażu, łatwiej podać metraż niż cenę;).

Tak to wygląda dokładniej:

Taksa notarialna

Jednym z podstawowych kosztów związanych z podpisaniem aktu notarialnego jest taksa notarialna. Jej maksymalną wysokość reguluje Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dn. 28 czerwca 2004 z późn. zmianami. Jest ona zależna od ceny nieruchomości, która będzie przedmiotem umowy. A wygląda to następująco:

do 3000 zł – 100 zł;
powyżej 3000 zł do 10 000 zł – 100 zł + 3% od nadwyżki powyżej 3000 zł;
powyżej 10 000 zł do 30 000 zł – 310 zł + 2% od nadwyżki powyżej 10 000 zł;
powyżej 30 000 zł do 60 000 zł – 710 zł + 1% od nadwyżki powyżej 30 000 zł;
powyżej 60 000 zł do 1 000 000 zł – 1010 zł + 0,4% od nadwyżki powyżej 60 000 zł;
powyżej 1 000 000 zł do 2 000 000 zł – 4770 zł + 0,2% od nadwyżki powyżej 1 000 000 zł;
powyżej 2 000 000 zł – 6770 zł + 0,25% od nadwyżki powyżej 2 000 000 zł, nie więcej jednak niż 10 000 zł, a w przypadku czynności dokonywanych pomiędzy osobami zaliczonymi do I grupy podatkowej w rozumieniu przepisów usta- wy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn nie więcej niż 7500 zł.
W związku z powyższym można stwierdzić, że taksa przy większości transakcji będzie związana z przepisem wymienionym w pkt. 5, a więc wyniesie od 1000 do 2600 zł. Oczywiście notariusz nie musi pobierać taksy w pełnej wysokości, lecz może zastosować swoją stawkę. Przepisy mówią jedynie o stawce maksymalnej.

piotr

zgadza sie ...zauwaz ze podales widelki dla maksymalnych taks notarialnych..kazdy miesci sie w tym sammym przedziale 60k - 1M
domyslam sie ze kazdy ma ta sama stawke t.j. taksa =800zl
nie wiem skad takie rozbieznosci podaja tu ludzie... imo kazdy zaplaci tyle samo

Czarny
Brama: 10F

Postautor: Czarny » 3 years ago

Administrator pisze:
Czarny pisze:Razem z hipoteką: 2.152,94 zł.

Mozesz powiedziec jaki masz metraz mieszkania? Wiem, ze to tez ma wplyw na cene koncowa, a kwota, ktora podales jest wyzsza niz srednia oplata za taka "akcje" u notariusza.

Mieszkanie ma 50,5m2.

Wycena z kancelarii od dewelopera.

pixeldepth

Postautor: pixeldepth » 3 years ago

Tak kwota to 800zł ale jest tam dopisek + 0,4% od nadwyżki od kwoty 60 000zł, więc jeśli mieszkanie kosztuje 400 000 to te 0,4% stanowi 1360zł co daje w sumie 2160 zł co już jest sporą kwotą.

piotr

pixeldepth pisze:Tak kwota to 800zł ale jest tam dopisek + 0,4% od nadwyżki od kwoty 60 000zł, więc jeśli mieszkanie kosztuje 400 000 to te 0,4% stanowi 1360zł co daje w sumie 2160 zł co już jest sporą kwotą.

kolego wydaje mi sie, ze troche mieszasz. to co wyzej napisales to maksymalne stwaki narzucane przez prawo. wiecej notariusz po porstu nie moze wziasc. z tego co wiem to ustalil za usluge przeniesienia wlasnosci w postaci aktu stawke 800zl wiec co ma do tego jakies 0,4% z jakiejs tam ustawy? czy ty chcesz powiedziec ze ktos z Reymonta bedzie placil takse na poziomie 2160? to bzdura co piszesz

pixeldepth

Postautor: pixeldepth » 3 years ago

piotr pisze:
pixeldepth pisze:Tak kwota to 800zł ale jest tam dopisek + 0,4% od nadwyżki od kwoty 60 000zł, więc jeśli mieszkanie kosztuje 400 000 to te 0,4% stanowi 1360zł co daje w sumie 2160 zł co już jest sporą kwotą.

kolego wydaje mi sie, ze troche mieszasz. to co wyzej napisales to maksymalne stwaki narzucane przez prawo. wiecej notariusz po porstu nie moze wziasc. z tego co wiem to ustalil za usluge przeniesienia wlasnosci w postaci aktu stawke 800zl wiec co ma do tego jakies 0,4% z jakiejs tam ustawy? czy ty chcesz powiedziec ze ktos z Reymonta bedzie placil takse na poziomie 2160? to bzdura co piszesz

Widzę, że wpis zostal zaktualizowany i teraz jest tam "1010 zł + 0,4% od nadwyżki powyżej 60 000 zł".
Nie ma czegoś takiego jak "0,4% z jakiejś tam ustawy", bo całość 1010zł + 0,4% pochodzi z jednej ustawy, więc razem wyznaczają maksymalną kwotę i nie można rozdzielać tych liczb. Jak większość opłat i prowizji składa się ona z części stałej i procentowej więc należy brać pod uwagę całość.
W swoim wpisie nigdzie nie napisałem, że jest to kwota do zapłaty, ponieważ dobrze wiem, że są to kwoty maksymalne a każda kancelaria notarialna posiada własny wewnętrzny cennik. W związku z tym, że dotychczas pojawiły się różne kwoty, nie można założyć, że każdy płaci 800 zł.
od kilku lat współpracuję z firmą doradztwa kredytowego + prawnego i również sądzą, że opłaty będą różne w zależności od kwoty mieszkania.

Wróć do „Przed zakupem”