finalny akt notarialny

Pytania, porady, kwestie związane z deweloperem. Co warto wiedzieć?

Moderator: tom

Bartosz_L

Re: finalny akt notarialny

Postautor: Bartosz_L » 3 years ago

Bartosz_L pisze:Nie do końca precyzyjnie się wyraziłem, zależy od ceny, a ta w dużej mierze od metrażu, łatwiej podać metraż niż cenę;).

Tak to wygląda dokładniej:

Taksa notarialna

Jednym z podstawowych kosztów związanych z podpisaniem aktu notarialnego jest taksa notarialna. Jej maksymalną wysokość reguluje Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dn. 28 czerwca 2004 z późn. zmianami. Jest ona zależna od ceny nieruchomości, która będzie przedmiotem umowy. A wygląda to następująco:

do 3000 zł – 100 zł;
powyżej 3000 zł do 10 000 zł – 100 zł + 3% od nadwyżki powyżej 3000 zł;
powyżej 10 000 zł do 30 000 zł – 310 zł + 2% od nadwyżki powyżej 10 000 zł;
powyżej 30 000 zł do 60 000 zł – 710 zł + 1% od nadwyżki powyżej 30 000 zł;
powyżej 60 000 zł do 1 000 000 zł – 1010 zł + 0,4% od nadwyżki powyżej 60 000 zł;
powyżej 1 000 000 zł do 2 000 000 zł – 4770 zł + 0,2% od nadwyżki powyżej 1 000 000 zł;
powyżej 2 000 000 zł – 6770 zł + 0,25% od nadwyżki powyżej 2 000 000 zł, nie więcej jednak niż 10 000 zł, a w przypadku czynności dokonywanych pomiędzy osobami zaliczonymi do I grupy podatkowej w rozumieniu przepisów usta- wy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn nie więcej niż 7500 zł.
W związku z powyższym można stwierdzić, że taksa przy większości transakcji będzie związana z przepisem wymienionym w pkt. 5, a więc wyniesie od 1000 do 2600 zł. Oczywiście notariusz nie musi pobierać taksy w pełnej wysokości, lecz może zastosować swoją stawkę. Przepisy mówią jedynie o stawce maksymalnej.

Dla pełnej jasności powyższe widełki do kwoty netto. To po pierwsze. Po drugie w zgodnie z ww. rozporządzeniem w przypadku zakupu nieruchomości od dewelopera maksymalna stawka wynosi 1/2. Tak więc dla przykładku za mieszkanie o wartości 300.000,00 zł notariusz może pobrać maksymalnie: 1010 zł plus 960 zł (0,4% od nadwyżki czyli 0,4% z 240.000,00zł) plus 23% VAT i wszystko dzielone na pół czyli łącznie maksymalnie: 1.211,50 zł.

Przed chwilą rozmawiałem z kancelarią notarialną Rafina (Bronsztejna i Masternaka), w moim przypadku wygląda to tak:

Metraż 40,47m2:

Taxa BRUTTO 984zł.
Opłata sądowa 335zł plus dodatkowo 150zł za ujawnienie miejsca postojowego (UWAGA: nie trzeba go ujawniać i można tą kwotę zaoszczędzić)
Hipoteka: 200 zł (też nie trzeba, można we własnym zakresie, wtedy odpada w moim przypadku ponad 200zł dodatkowej Taxy).
PCC i odpisy standardowo.

Wychodzi mi z tego, że pobierają ok. 3/4 maksymalnej. Jeśli ktoś ma tańszego notariusza niech się pochwali i pytanie czy ktoś zmieniał notariusza? Jak się do tego odnosi Rafin?

Bartosz_L

Postautor: Bartosz_L » 3 years ago

I tak na szybko zgodnie z orzecznictwem sądowym i stanowiskiem UOKiK deweloper nie może narzucić kupującemu kancelarii notarialnej, a taki zapis w umowie stanowi niedozwoloną klauzulę umowną. Także jeżeli możecie załatwić sobie taniej nie powinno być problemu.

piotr

Postautor: piotr » 3 years ago

pixeldepth pisze:
piotr pisze:
pixeldepth pisze:Tak kwota to 800zł ale jest tam dopisek + 0,4% od nadwyżki od kwoty 60 000zł, więc jeśli mieszkanie kosztuje 400 000 to te 0,4% stanowi 1360zł co daje w sumie 2160 zł co już jest sporą kwotą.

kolego wydaje mi sie, ze troche mieszasz. to co wyzej napisales to maksymalne stwaki narzucane przez prawo. wiecej notariusz po porstu nie moze wziasc. z tego co wiem to ustalil za usluge przeniesienia wlasnosci w postaci aktu stawke 800zl wiec co ma do tego jakies 0,4% z jakiejs tam ustawy? czy ty chcesz powiedziec ze ktos z Reymonta bedzie placil takse na poziomie 2160? to bzdura co piszesz

Widzę, że wpis zostal zaktualizowany i teraz jest tam "1010 zł + 0,4% od nadwyżki powyżej 60 000 zł".
Nie ma czegoś takiego jak "0,4% z jakiejś tam ustawy", bo całość 1010zł + 0,4% pochodzi z jednej ustawy, więc razem wyznaczają maksymalną kwotę i nie można rozdzielać tych liczb. Jak większość opłat i prowizji składa się ona z części stałej i procentowej więc należy brać pod uwagę całość.
W swoim wpisie nigdzie nie napisałem, że jest to kwota do zapłaty, ponieważ dobrze wiem, że są to kwoty maksymalne a każda kancelaria notarialna posiada własny wewnętrzny cennik. W związku z tym, że dotychczas pojawiły się różne kwoty, nie można założyć, że każdy płaci 800 zł.
od kilku lat współpracuję z firmą doradztwa kredytowego + prawnego i również sądzą, że opłaty będą różne w zależności od kwoty mieszkania.

ja mialem inne odczucie odnosnie kosztow...kilka osob wspomina o tych 800zl wiec byl by to niezly zbieg okolicznosci, ze wszyscy mamy te sama wartosc.
Moze inaczej ..czy jest tu ktos na forum co ma takse notarilana inna niz 800zl?

tom
Site Admin
Brama: 10G

Postautor: tom » 3 years ago

Dostałam informację, niestety za późno, że da się zrobić taniej o 400 złotych akt notarialny, także posprawdzajcie sobie lepiej gdzie się da przed podpisaniem.

CPS

Postautor: CPS » 3 years ago

kask8211 pisze:Dostałam informację, niestety za późno, że da się zrobić taniej o 400 złotych akt notarialny, także posprawdzajcie sobie lepiej gdzie się da przed podpisaniem.

W jaki sposób to zrobić ? Mogę sam sobie wybierać kancelarie ?

Mam pytanie dot reklam na części wspólnej budynku... Zgodziliscie się podpisać umowę z zapisem że będą mogli umieścić logo Biedronki/zakładu pogrzebowego czy kebaba zaraz koło waszego balkonu ?

Właściciele lokali usługowych uprawnienie będą do bezterminowego i nieodpłatnego umieszczania na rusztach reklamowych nad lokalami użytkowymi
parteru oraz częściach wspólnych elewacji budynku urządzeń reklamowych związanych z prowadzeniem w lokalach działalności gospodarczej przez ich
użytkowników.

Wyglada na to że takie praktyki nie są zgodne z prawem:

http://www.tvp.info/16398981/deweloper-nie-ma-prawa-do-darmowej-reklamy-na-budynku

tom
Site Admin

Postautor: tom » 3 years ago

CPS pisze:
kask8211 pisze:Dostałam informację, niestety za późno, że da się zrobić taniej o 400 złotych akt notarialny, także posprawdzajcie sobie lepiej gdzie się da przed podpisaniem.

Tak

CPS

Postautor: CPS » 3 years ago

kask8211 pisze:
CPS pisze:

Tak

Ok, możesz podać która jest tańsza ? :)

Kamisa2017

Postautor: Kamisa2017 » 3 years ago

Dokladnie, zgodnie z prawem nie musimy korzystac z narzucanej kancelarii przez dewelopera. Ja rowniez zdecydowalam sie zglosic do innego notariusza i zachecam do takiej zmiany.

nsaw

Postautor: nsaw » 3 years ago

Kamisa2017 pisze:Dokladnie, zgodnie z prawem nie musimy korzystac z narzucanej kancelarii przez dewelopera. Ja rowniez zdecydowalam sie zglosic do innego notariusza i zachecam do takiej zmiany.

A jaka była +/- różnica w cenie pomiędzy kancelarią współpracującą z deweloperem a wybraną przez Ciebie? Notariusz wymagał aby wcześniej mu dostarczyć treść aktu czy zapoznał się z nim w dniu podpisania?

Kamisa2017

Postautor: Kamisa2017 » 3 years ago

W moim przypadku akurat okolo 35% - nie wiem jak u innych. Tak musi zapoznac sie z wszystkim co zostalo podpisane do tej pory, plus sporzadzic nowa umowe - przyrzeczona.

Wróć do „Przed zakupem”